Określanie wieków ćwiczenia

Określanie wieków ćwiczenia

Określanie wieków to umiejętność, która jest ćwiczona w IV klasie szkoły podstawowej na lekcjach historii. Ludzie mierzą czas nie tylko w latach, ale również wiekach od narodzenia Jezusa Chrystusa. Aby dobrze zrozumieć, jak należy właściwie określać wieki konieczna jest znajomość kilku zasad. Poniżej znajdziecie nie tylko wyjaśnienie, jak należy określać wieki, ale również praktyczne ćwiczenia, karty pracy.

Jak określać wiek?

Pełne 100 lat nazywamy wiekiem. Funkcjonuje również druga nazwa stulecie. Każdy wiek ma swoją nazwę, czyli numer, np. I wiek, II wiek, XX wiek. Można go porównać do bardzo długiego rozdziału w książce o historii świata. I tak pierwszy wiek obejmuje:

Lata 1–100
Lata 101–200 to II wiek, zaś
Lata 1901–2000 to XX wiek

Wydarzenia, które miały miejsce przed narodzinami Jezusa Chrystusa, nazywamy wydarzeniami "przed naszą erą" (p.n.e.). Kiedy liczymy wieki dla tych czasów, robimy to wstecz. Na przykład:Lata 100 p.n.e. – 1 p.n.e. to I wiek przed naszą erą,
Lata 500 p.n.e. – 401 p.n.e. to V wiek przed naszą erą. 

 

Sprawdź też wpis: Oś czasu historia klasa 4 sprawdzian

 

Określanie wieków ćwiczenia

Chcąc wykorzystać wiedzę w praktyce polecam określanie wieków ćwiczenia klasa 4, które dla Was przygotowałam. Ćwiczenia sprawdzają zdobytą wiedzę pod różnym kątem. Są polecenia o określenie wieku na podstawie danej daty oraz zadania o trudniejszym stopniu. Karty pracy można wydrukować na własne potrzeby.   

 

określanie wieków